нижнее белье для полных
მედიცინის კვლევები

   Велика Радянська Енциклопедія

Адміністративна відповідальність

   
 

Адміністративна відповідальність, відповідальність громадянина або посадової особи перед державою (в особі повноважного адміністративного органу) за правопорушення, що володіє меншим ступенем суспільної небезпеки в порівнянні з злочином (див. Адміністративне правопорушення ). При А. о. зазвичай відсутні відносини службового підпорядкування між адміністративним органом, що накладає стягнення, і особою, яка порушила правову норму. Цим А. о. відрізняється від відповідальності дисциплінарної .

В СРСР залучення до А. о. за певні види правопорушень, що допускають застосування арешту і деяких ін заходів адміністративного стягнення, здійснюються постановою народного судді. Законодавство про адміністративну відповідальність служить важливим засобом охорони соціалістичного правопорядку, виховання громадян у дусі неухильного дотримання вимог законності і правил соціалістичного співжиття. Мета А. о. не тільки в тому, щоб піддати порушника адміністративному стягненню, а й виховати в ньому звичку до правомірної поведінки, утримати інших нестійких осіб від скоєння правопорушень. Притягнуто до А. о. можуть бути громадяни, які досягли 16 років, тільки на підставах та в порядку, передбачених законом або правовими актами вищих органів державної влади і державного управління Союзу РСР і союзних республік: наприклад, указ Президії Верховної Ради СРСР від 21 червня 1961 "Про подальше обмеження застосування штрафів, що накладаються в адміністративному порядку" ("Відомості Верховної Ради СРСР", 1961, Ї 35, ст. 368) і видані на його основі укази Президій Верховних Рад союзних республік, Положення про адміністративні комісії (див. Адміністративна комісія ) та про порядок провадження у справах про адміністративні порушення. У РРФСР таке Положення затверджено 30 березня 1962 ("Відомості Верховної Ради РРФСР", 1962, Ї 13, ст. 166). Ряд правил про А. о. міститься в нормативних актах, що встановлюють відповідальність за конкретні види адміністративних порушень (наприклад, в указі Президії Верховної Ради СРСР від 26 липня 1966 "Про посилення відповідальності за хуліганство", в Митному та Повітряному кодексах СРСР, у ветеринарному статуті СРСР і ін.)

Підставою для притягнення до А. о. є адміністративне правопорушення (проступок). Нерідко повторне вчинення адміністративного правопорушення, після застосування до винного за таке ж діяння заходів адміністративного впливу, створює вже склад злочину , наприклад ухилення військовозобов'язаного від учбових зборів і військового обліку (УК РРФСР, ст. 1981), незаконне полювання (УК РРФСР, ст. 166), заняття забороненим промислом (КК РРФСР, ст. 162).

Встановлення А. о. за порушення тих чи інших правил віднесено до компетенції вищих органів державної влади СРСР і союзних республік. Крайовим, обласним, районним, міським Радам депутатів трудящих надано право приймати рішення, за порушення яких передбачається накладення штрафів в адміністративному порядку з низки питань, в тому числі з питань охорони громадського порядку; благоустрою та збереження житлового фонду; санітарного стану населених пунктів; охорони лісів, водних ресурсів, рибальства, полювання; боротьби з шкідниками сільського і лісового господарства та ін Рішення місцевих Рад, що передбачають накладення штрафів за їх порушення, видаються на строк не більше 2 років і набирають чинності не раніше ніж через 15 днів з дня їх опублікування.

Основними видами адміністративних стягнень є: попередження, штраф, арешт, виправні роботи, тимчасове позбавлення спеціальних прав, конфіскація майна, адміністративне виселення (див. Стягнення адміністративне , а також статті про окремі види адміністративних стягнень: штраф , виправні роботи ). Про кожного адміністративний проступок, крім випадків, коли стягнення накладається на місці, має бути складений протокол (акт) із зазначенням особи порушника, характеру, місця і часу порушення, а також свідків. Справи про адміністративні порушення розглядаються адміністративними комісіями. Право накладення штрафів без звернення в адміністративні комісії збережене за органами міліції, органами залізничного, морського, річкового і повітряного транспорту, митними органами, посадовими особами ряду державних інспекцій і ін.

Для виконання постанов про накладення адміністративних стягнень встановлений 3-місячний термін давності. Особи, піддані адміністративним стягненням, мають право в 10-денний термін оскаржити постанову про накладення штрафу в народний суд, а про накладення іншого стягнення - у виконком районної (міської) Ради депутатів трудящих (у відповідний вищестоящий орган державного управління).

Літ.: Луньов А. Е., Адміністративна відповідальність за правопорушення, М., 1961; Власов В. А., Нове законодавство про адміністративні штрафи, М., 1963.

П. І. Романов.





Виберіть першу букву в назві статті:

а б в г д е ё ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ы э ю я

Повний політерний каталог статей


 

Алфавітний каталог статей

  а б в г д е ё ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ы э ю я
 


 
енциклопедія  біляші  морс  шашлик  качка