нижнее белье для полных
მედიცინის კვლევები

   Велика Радянська Енциклопедія

Звання почесні

   
 

Звання почесні, в СРСР одна з форм визнання державою і суспільством заслуг відзначилися громадян та колективів. Згідно з Конституцією СРСР, до компетенції Президії Верховної Ради СРСР належить встановлення і присвоєння З. п. СРСР: Герой Радянського Союзу , Герой Соціалістичної Праці , Місто-герой і Фортеця-герой, Льотчик-космонавт СРСР , Мати-героїня (засновано 8 липня 1944), Народний артист СРСР (6 вересня 1936), Народний архітектор СРСР (12 серпня 1967), Народний художник СРСР (16 липня 1943), Заслужений військовий льотчик СРСР (26 січня 1965), Заслужений військовий штурман СРСР (26 січня 1965), Заслужений льотчик-випробувач СРСР (14 серпня 1958), Заслужений штурман-випробувач СРСР (14 серпня 1958), Заслужений пілот СРСР (30 вересня 1965), Заслужений штурман СРСР (30 вересня 1965). Особам, удостоєним Ленінської премії або Державної премії СРСР в галузі науки і техніки, літератури, мистецтва і архітектури, присвоюються звання лауреатів цих премій. До числа З. п. в Збройних Силах СРСР відносяться гвардійські звання (див. Гвардія радянська ) і військові почесні найменування . У ряді галузей народного господарства для заохочення працівників, що досягли високого рівня майстерності, їм присвоюються відповідними міністерствами спільно з ЦК профспілки такі З. п., як Почесний гірник, Почесний металург, Почесний шахтар і ін Примірного статуту колгоспу 1969 передбачено присвоєння звань Заслужений колгоспник і Почесний колгоспник. Присвоєння театрам і художнім колективам З. п. "академічний" виробляється Міністерством культури СРСР. У галузі спорту існують З. п., що привласнюються Комітетом по фізкультурі і спорту при Раді Міністрів СРСР: Заслужений майстер спорту СРСР (засновано 27 травня 1934) і Заслужений тренер СРСР (24 березня 1956).

В Відповідно до Конституціями союзних і автономних республік встановлення З. п. відповідних республік і присвоєння їх належить до компетенції Президій Верховних Рад цих республік. Встановлені і присвоюються Президіями Верховних Рад союзних республік наступні З. п. (колективні та персональні):

Заслужений ансамбль, встановлено в Грузинській РСР (16 травня 1959), Вірменської РСР (25 листопада 1950), Естонської РСР (24 червня 1961).

Заслужений колектив, встановлено в Грузинській РСР (28 лютого 1968), Азербайджанської РСР (13 червня 1958), Молдавської РСР (30 листопада 1955), Латвійської РСР (9 лютого 1956), Вірменської РСР (13 квітня 1963).

Заслужений оркестр, встановлено в Естонській РСР (24 червня 1961).

Заслужений хор, встановлено в Естонській РСР ( 24 рюмса 1961).

Заслужений художній колектив, встановлено в Туркменської РСР (5 листопада 1965).

Заслужений агроном, встановлено в РРФСР (28 січня 1954), УРСР (9 грудня 1953), Узбецької РСР (19 квітня 1948), Казахської РСР (26 квітня 1949), Грузинської РСР (28 листопада 1953), Азербайджанської РСР (10 грудня 1951), Литовської РСР (4 серпня 1954), Молдавської РСР (28 Листопад 1951), Латвійської РСР (22 січня 1954), Киргизької РСР (3 квітня 1951), Таджицької РСР (15 січня 1951), Вірменської РСР (15 грудня 1953), Туркменської РСР (25 листопада 1948), Естонської РСР (17 квітня 1954 ).

Заслужений артист, встановлено в РРФСР (10 серпня 1931), УРСР (13 січня 1934), БССР (4 липня 1940), Узбецької РСР (16 лютого 1940), Казахської РСР (2 червня 1940), Грузинської РСР (27 травня 1936), Азербайджанської РСР (28 липня 1928), Литовської РСР (26 квітня 1941), Молдавської РСР (14 березня 1941), Латвійської РСР (20 лютого 1941), Киргизької РСР (10 січня 1939), Таджицької РСР (28 березня 1939), Вірменської РСР (23 жовтня 1931), Туркменської РСР (28 лютого 1940), Естонської РСР (31 березня 1941).

Заслужений архітектор, встановлено в РРФСР (7 березні

1968), УРСР (10 жовтня 1969), БССР (14 червня 1968), Узбецької РСР (12 березня 1971), Казахської РСР (29 січня 1968), Грузинської РСР (10 жовтня 1967), Литовської РСР (29 квітня 1969), Латвійської РСР (25 липня 1968), Киргизької РСР (30 листопада 1970), Вірменської РСР (12 січня 1968), Естонської РСР (28 жовтня 1967).

Заслужений бібліотекар, встановлено в Грузинській РСР (10 червня 1961) і Вірменської РСР (29 листопада 1957).

Заслужений бухгалтер, встановлено в Грузинській РСР (9 січня 1968) та Вірменської РСР (15 березня 1972).

Заслужений ветеринарний лікар, встановлено в РРФСР (16 червня 1949), Узбецької РСР (18 березня 1971), Казахської РСР (4 серпня 1947), Грузинської РСР (5 травня 1949), Азербайджанської РСР ( 11 липня 1949), Литовської РСР (13 серпня 1949), Молдавської РСР (20 травня 1949), Латвійської РСР (16 червня 1949), Киргизької РСР (8 грудня 1947), Таджицької РСР (6 липня 1949), Вірменської РСР (26 травня 1949), Туркменської РСР (25 листопада 1948), Естонської РСР (4 листопада 1949).

Заслужений винороб, встановлено в Грузинській РСР (5 червня 1961) і Молдавської РСР (29 листопада 1957).

Заслужений водій автотранспорту, встановлено в Таджицькій РСР (20 липня 1963).

Заслужений лікар, встановлено в РРФСР (11 січня 1940), УРСР (4 травня 1940), БССР (4 липня 1940), Узбецької РСР (16 лютого 1940), Казахської РСР (2 червня 1940), Грузинської РСР (15 лютого 1940), Азербайджанської РСР (28 лютого 1940), Литовської РСР (26 квітня 1941), Молдавської РСР ( 14 березня 1941), Латвійської РСР (20 лютого 1941), Киргизької РСР (14 квітня 1940), Таджицької РСР (28 квітня 1940), Вірменської РСР (2 березня 1940), Туркменської РСР (28 лютого 1940), Естонської РСР (31 березня 1941).

Заслужений геолог, встановлено в РРФСР (21 травня 1970), УРСР (10 жовтня 1969), Узбецької РСР (23 грудня 1965), Грузинської РСР (1 квітня 1967), Латвійської РСР ( 25 липня 1968), Таджицької РСР (10 грудня 1962), Вірменської РСР (10 червня 1961).

Заслужений Геологорозвідники, встановлено в Туркменської РСР (29 липня 1964).

Заслужений геолог-розвідник, встановлено в БССР (22 липня 1968) і Казахської РСР (17 грудня 1960).

Заслужений гідротехнік, встановлено в Казахській РСР (14 жовтня 1970).

Заслужений гірник, встановлено в Казахській РСР (3 лютого 1961).

Заслужений діяч мистецтв, встановлено в РРФСР (10 серпня 1931), УРСР (13 січня 1934), БССР (4 Липень 1940), Узбецької РСР (28 червня 1961), Казахської РСР (2 червня 1940), Грузинської РСР (27 травня 1936), Азербайджанської РСР (25 березня 1928), Литовської РСР (26 квітня 1941), Молдавської РСР (14 березня 1941 ), Латвійської РСР (20 лютого 1941), Киргизької РСР (10 січня 1939), Таджицької РСР (28 березня 1939), Вірменської РСР (23 жовтня 1931), Туркменської РСР (28 лютого 1940), Естонської РСР (31 березня 1941).

Заслужений діяч культури, встановлено в Литовській РСР (11 квітня 1957), Латвійської РСР (4 липня 1945), Вірменської РСР (7 березня 1967), Естонської РСР (24 червня 1961).

Заслужений діяч науки, встановлено в РРФСР (10 серпня 1931), УРСР (13 січня 1934), БССР (4 липня 1940). Узбецької РСР (29 лютого 1964), Казахської РСР (2 червня 1940), Грузинської РСР (27 травня 1936), Азербайджанської РСР (25 березня 1928), Литовської РСР (26 квітня 1941), Молдавської РСР (14 березня 1941), Латвійської РСР (20 лютого 1941), Киргизької РСР (17 грудня 1940), Таджицької РСР (28 березня 1939), Вірменської РСР (23 жовтня 1931), Туркменської РСР (28 лютого 1940), Естонської РСР (31 березня 1941).

Заслужений діяч науки і техніки, встановлено в РРФСР (10 серпня 1931), БССР (4 липня 1940), Узбецької РСР (16 лютого 1940), Грузинської РСР (25 квітня 1940), Азербайджанської РСР (25 березня 1928), Литовської РСР (26 квітня 1941), Молдавської РСР (14 березня 1941), Латвійської РСР (20 лютого 1941), Таджицької РСР (28 березня 1939), Вірменської РСР (23 жовтня 1931), Туркменської РСР (28 лютого 1940).

Заслужений діяч спорту, встановлено в Естонській РСР (26 жовтня 1963).

Заслужений діяч фізичної культури, встановлено в БССР (24 січня 1967).

Заслужений діяч фізичної культури та спорту, встановлено в Грузинській РСР (21 липня 1961), Азербайджанської РСР (26 березня 1962), Литовської РСР (7 лютого 1962), Молдавської РСР (19 липня 1966), Латвійської РСР (19 лютого 1965), Вірменської РСР (3 грудня 1965).

Заслужений дорожник, встановлено в Таджицькій РСР (20 липня 1963).

Заслужений тваринник, встановлено в Узбецькій РСР ( 23 березня 1960) і Азербайджанської РСР (14 травня 1964).

Заслужений журналіст, встановлено в Грузинській РСР (4 липня 1968), Литовської РСР (30 грудня 1966), Вірменської РСР (2 травня 1971), Естонської РСР (10 вересня 1966).

Заслужений землевпорядник, встановлено в РРФСР (19 грудня 1967), Узбецької РСР (16 квітня 1952), Киргизької РСР (22 травня 1958), Таджицької РСР (5 Листопад 1954), Туркменської РСР (25 листопада 1948).

Заслужений зоотехнік, встановлено в РРФСР (16 червня 1949), УРСР (19 травня 1949), Узбецької РСР (18 березня 1971), Казахської РСР (4 серпня 1947), Грузинської РСР (5 травня 1949), Азербайджанської РСР (11 липня 1949), Литовської РСР (13 серпня 1949), Молдавської РСР (20 травня 1949), Латвійської РСР (16 червня 1949), Киргизької РСР (8 Грудень 1947), Таджицької РСР (6 липня 1949), Вірменської РСР (26 травня 1949), Туркменської РСР (25 листопада 1948), Естонської РСР (4 листопада 1949).

Заслужений винахідник, встановлено в РРФСР (20 квітня 1961), УРСР (17 травня 1960), БССР (9 жовтня 1959), Узбецької РСР (8 грудня 1959), Казахської РСР (12 січня 1960), Грузинської РСР (11 вересня 1959), Азербайджанської РСР (9 жовтня 1959), Литовської РСР (9 - вересень 1960), Молдавської РСР (28 травня 1959), Латвійської РСР (16 серпня 1960), Киргизької РСР (26 травня 1960), Таджицької РСР (5 вересня 1959), Вірменської РСР (7 березня 1960 ), Туркменської РСР (30 червня 1960), Естонської РСР (2 вересня 1960).

Заслужений інженер, встановлено в Узбецькій РСР (27 вересня 1966), Грузинської РСР (6 квітня 1960), Азербайджанської РСР (18 квітня 1959), Литовської РСР (17 січня 1962), Молдавської РСР (19 липня 1966), Таджицької РСР (12 червня 1963), Вірменської РСР (8 червня 1961), Естонської РСР (24 червня 1961).

Заслужений іррігатор, встановлено в Узбецькій РСР (19 квітня 1948), Азербайджанської РСР (18 квітня 1959), Киргизької РСР (3 квітня 1951), Таджицької РСР (15 січня 1951), Вірменської РСР (30 квітня 1957), Туркменської РСР (25 листопада 1948).

Заслужена килимарниця, встановлено в Туркменської РСР (21 грудня 1943).

Заслужений лісівник, встановлено в РРФСР (28 грудня 1960), УРСР (4 грудня 1958), БССР (16 березеня 1963), Узбецької РСР (15 вересня 1970), Казахської РСР (27 лютого 1962), Грузинської РСР (8 червня 1961), Азербайджанської РСР (14 травня 1959), Литовської РСР ( 30 вересня 1964), Молдавської РСР (26 травня 1960), Латвійської РСР (19 лютого 1965), Таджицької РСР (17 вересня 1966), Вірменської РСР (7 січня 1961), Туркменської РСР (6 жовтня 1971), Естонської РСР (29 січня 1966).

Заслужений майстер, встановлено в Латвійській РСР (26 жовтня 1956).

Заслужений майстер тваринництва, встановлено в Киргизькій РСР (30 листопада 1970).

Заслужений майстер землеробства, встановлено в Киргизькій РСР (30 листопада 1970).

Заслужений майстер народної творчості, встановлено в УРСР (3 грудня 1958).

Заслужений майстер професійно-технічної освіти, встановлено в РРФСР (18 липня 1956), Грузинської РСР (26 вересня 1956), Азербайджанської РСР (19 вересня 1956), Литовської РСР (9 жовтня 1956), Молдавської РСР (31 жовтня 1956), Таджицької РСР (18 грудня 1956), Вірменської РСР (31 жовтня 1956), Туркменської РСР (21 вересня 1956), Естонської РСР (27 жовтня 1956).

Заслужений машинобудівник, встановлено в УРСР (10 Жовтень 1969).

Заслужений меліоратор, встановлено в РРФСР (7 липня 1966), УРСР (25 серпня 1966), БССР (7 березня 1963), Грузинської РСР (7 червня 1961), Литовської РСР ( 23 червня 1965), Латвійської РСР (9 серпня 1956).

Заслужений металург, встановлено в УРСР (6 лютого 1958), Казахської РСР (3 лютого 1961), Азербайджанської РСР (18 квітня 1959).

Заслужений механізатор, встановлено в Естонській РСР (17 серпня 1966).

Заслужений механізатор сільського господарства, встановлено в РРФСР (28 грудня 1960), Узбецької РСР (27 вересня 1966), Грузинської РСР (28 листопада 1957), Азербайджанської РСР (6 червня 1957), Молдавської РСР (27 жовтня 1955), Латвійської РСР (6 травня 1963), Киргизької РСР (30 листопада 1970), Таджицької РСР (5 листопада 1954), Туркменської РСР (25 листопада 1948).

Заслужений нафтовик, встановлено в Узбецькій РСР (24 червня 1964), Казахської РСР (23 березня 1966), Туркменської РСР (19 лютого 1964).

Заслужений вівчар, встановлено в Азербайджанській РСР (14 травня 1964).

Заслужений письменник, встановлено в Естонській РСР (31 березня 1941). Заслужений поліграфіст, встановлено в Азербайджанській РСР (20 жовтня 1966), Латвійської РСР (6 марта 1948), Естонської РСР (15 грудня 1965).

Заслужений викладач, встановлено в Латвійській РСР (29 листопада 1963).

Заслужений провізор, встановлено в Грузинській РСР (28 лютого 1961) і Туркменської РСР (27 березня 1968).

Заслужений працівник автомобільного транспорту, встановлено в Узбецькій РСР ( 27 вересня 1966).

Заслужений працівник автотранспорту і шосейних доріг, встановлено в Туркменської РСР (23 вересня 1969).

Заслужений працівник побутового обслуговування, встановлено в Грузинській РСР ( 20 вересня 1967) і Естонської РСР (25 січня 1967).

Заслужений працівник побутового обслуговування населення, встановлено в БССР (6 травня 1970), Латвійської РСР (29 травня 1969), Вірменської РСР (27 березня 1968).

Заслужений працівник вищої школи, встановлено в УРСР (10 жовтня 1969), БССР (29 жовтня 1971), Казахської РСР (27 березня 1970).

Заслужений працівник газової промисловості, встановлено в Узбецькій РСР (24 червня 1964) і Туркменської РСР (11 серпня 1970).

Заслужений працівник геології, встановлено в Литовській РСР (26 лютого 1969).

Заслужений працівник геологічної служби, встановлено в Киргизькій РСР (30 листопада 1970).

Заслужений працівник охорони здоров'я, встановлено в БССР (29 жовтня 1971), Литовської РСР (24 червня 1964), Латвійської РСР (27 квітня 1972).

Заслужений працівник культурнопросветітельной роботи, встановлено в Литовській РСР (11 липня 1960).

Заслужений працівник культури, встановлено в РРФСР (26 Травень 1964), УРСР (15 жовтня 1965), БССР (29 жовтня 1971), Узбецької РСР (27 вересня 1966), Казахської РСР (10 січня 1966), Грузинської РСР (13 травня 1967), Азербайджанської РСР (27 лютого? 1967), Молдавської РСР (5 травня 1958), Киргизької РСР (15 травня 1968), Таджицької РСР (9 листопада 1964), Туркменської РСР (24 березня 1958).

Заслужений працівник легкої промисловості, встановлено в Туркменської РСР (7 червня 1968).

Заслужений працівник нафтохімічної промисловості, встановлено в Туркменської РСР (27 травня 1968).

Заслужений працівник харчової промисловості, встановлено в Туркменської РСР ( 16 жовтня 1968).

Заслужений працівник промисловості, встановлено в УРСР (10 жовтня 1969), БССР (29 жовтня 1971), Казахської РСР (27 березня 1970), Грузинської РСР (16 листопада 1970), Литовської РСР (28 жовтня 1964), Латвійської РСР (19 лютого 1965), Киргизької РСР (30 листопада 1970), Естонської РСР (25 серпня 1967).

Заслужений працівник професійно-технічної освіти, встановлено в УРСР (10 жовтня 1969), БССР (29 жовтня 1971), Казахської РСР (27 березня 1970), Киргизької РСР (30 листопада 1970).

Заслужений працівник зв'язку, встановлено в Латвійській РСР (19 лютого 1965).

Заслужений працівник сільського господарства, встановлено в УРСР (10 жовтня 1969), БССР (29 жовтня 1971), Казахської РСР (27 березня 1960), Грузинської РСР (16 листопада 1970), Литовської РСР (30 серпня 1962), Латвійської РСР (19 лютого 1965).

Заслужений працівник служби побуту, встановлено в УРСР (10 жовтня 1969), Казахської РСР (27 березня 1970), Литовської РСР (23 лютого 1966), Таджицької РСР (26 рюмса 1970).

Заслужений працівник торгівлі, встановлено в РРФСР (15 червня 1966), УРСР (21 липня 1966), Узбецької РСР (27 вересня 1966), Казахської РСР (27 березня 1970), Грузинської РСР (17 березня 1966), Азербайджанської РСР (28 червня 1966 ), Литовської РСР (15 травня 1965), Молдавської РСР (19 липня 1966), Таджицької РСР (29 січня 1966), Естонської РСР (26 червня 1965).

Заслужений працівник торгівлі та побутового обслуговування, встановлено в Киргизькій РСР (30 листопада 1970).

Заслужений працівник торгівлі та громадського харчування, встановлено в БССР (7 лютого 1966), Латвійської РСР (19 лютого 1965), Вірменської РСР (4 травня 1966), Туркменської РСР (16 листопада 1965).

Заслужений працівник транспорту, встановлено в УРСР (10 жовтня 1969), БССР (29 жовтня 1971), Казахської РСР (27 березня 1970), Грузинської РСР (16 листопада 1970), Литовської РСР (26 травня 1965), Латвійської РСР (19 лютого 1965 ). Киргизької РСР (30 листопада 1970), Вірменської РСР (7 жовтня 1970), Естонської РСР (28 вересня 1966).

Заслужений працівник хімічної промисловості, встановлено в Туркменської РСР (27 травня 1968).

Заслужений раціоналізатор, встановлено в РРФСР (20 квітня 1961), УРСР (17 травня 1960), БССР (9 жовтня 1959), Узбецької РСР (8 грудня 1959), Казахської РСР (12 січня 1960), Грузинської РСР (11 вересня 1959), Азербайджанської РСР (9 жовтня 1959), Литовської РСР (9 вересня 1960), Молдавської РСР (28 травня 1959), Латвійської РСР (16 серпня 1960), Киргизької РСР (26 травня 1960), Таджицької РСР (5 вересня 1959), Вірменської РСР (7 березня 1960), Туркменської РСР (30 червня 1960), Естонської РСР (2 вересня 1960).

Заслужений рибалка, встановлено в Латвійській РСР (19 лютого 1965), Туркменської РСР (22 липня 1966), Естонської РСР (26 червня 1965).

Заслужений садівник, встановлено в Азербайджанській РСР (14 травня 1964).

Заслужений зв'язківець, встановлено в РРФСР (21 квітня 1972), УРСР (10 жовтня 1969), БССР (15 грудня 1965), Узбецької РСР (27 вересня 1966), Казахської РСР (30 червня 1965), Грузинської РСР (14 квітня 1967), Азербайджанської РСР (16 липня 1965), Литовської РСР (24 травня 1967), Киргизької РСР (27 серпня 1965), Таджицької РСР (7 квітня 1965), Вірменської РСР (29 червня 1967), Туркменської РСР (30 квітня 1969), Естонської РСР (29 квітня 1967).

Заслужений будівельник, встановлено в РРФСР (6 липня 1961), УРСР (4 серпня 1958), БССР (11 липня 1960), Узбецької РСР (9 серпня 1957), Казахської РСР (13 серпня 1960), Грузинської РСР (25 квітня 1967), Азербайджанської РСР (18 квітня 1959), Литовської CCР (10 серпня 1960), Молдавської РСР (9 серпня 1958), Латвійської РСР (13 серпня 1960), Киргизької CCР (12 серпня 1961), Таджицької РСР (8 жовтня 1958). Вірменської РСР (30 квітня 1957), Туркменської CCР (21 квітня 1961), Естонської РСР (13 серпня 1960).

Заслужений тренер, встановлено в Латвійській РСР (16 березеня 1961).

Заслужений учитель, встановлено в УРСР (10 жовтня 1969), БССР (13 червня 1966), Узбецької РСР (16 лютого 1940), Казахської РСР (27 березня 1970), Грузинської РСР (13 червня 1967), Азербайджанської РСР (18 квітня 1959), Литовської РСР (26 квітня 1941), Латвійської РСР (20 лютого 1941), Киргизької РСР (30 листопада 1970), Вірменської РСР (12 червня 1958), Естонської РСР (24 червня 1961).

Заслужений учитель професійно-технічної освіти, встановлено в РРФСР (18 липня 1956), Грузинської РСР (26 вересня 1956), Литовської РСР (9 жовтня 1956), Молдавської РСР (31 жовтня 1956), Вірменської РСР (31 жовтня 1956), Туркменської РСР (21 вересня 1956), Естонської РСР (27 жовтня 1956).

Заслужений вчитель школи, встановлено в РРФСР (11 січня 1940), Молдавської РСР (14 березня 1941), Таджицької РСР (28 квітня 1940), Туркменської РСР (28 лютого 1940).

Заслужений фармацевт, встановлено в Узбецькій РСР (27 вересня 1968), Казахської РСР (12 травня 1965), Таджицької РСР (13 жовтня 1965).

Заслужений хімік, встановлено в Казахській РСР (18 вересня 1964).

Заслужений хлопкоробов, встановлено в Узбецькій РСР (24 грудня 1963).

Заслужений художник, встановлено в РРФСР (10 вересня 1960), УРСР (21 березня 1972), Грузинської РСР (24 квітня 1951), Азербайджанської РСР (15 квітня 1964), Вірменської РСР (7 січня 1961), Естонської РСР (24 червня 1961) .

Заслужений шахтар, встановлено в РРФСР (1 березня 1966), УРСР (6 лютого 1958), Киргизької РСР (30 листопада 1970), Естонської РСР (4 червня 1965).

Заслужений економіст, встановлено в БССР (6 листопада 1970), Узбецької РСР (20 березня 1967), Казахської РСР (24 листопада 1965), Грузинської РСР (23 серпня 1961), Азербайджанської РСР (9 червня 1964), Литовської РСР (28 жовтня 1964 ), Молдавської РСР (19 липня 1966), Латвійської РСР (28 липня 1966), Киргизької РСР (22 серпня 1966), Таджицької РСР (29 вересня 1966), Вірменської РСР (27 червня 1964), Туркменської РСР (14 лютого 1967), Естонської РСР (28 жовтня 1967).

Заслужений енергетик, встановлено в РРФСР (11 грудня 1970), УРСР (16 грудня 1960), БССР (24 грудня 1970), Узбецької РСР (21 грудня 1970), Казахської РСР (22 грудня 1966), Киргизької РСР (30 листопада 1970), Таджицької РСР (30 грудня 1966), Вірменської РСР (29 лютого 1968), Туркменської РСР (5 січня 1970), Естонської РСР (28 жовтня 1967).

Заслужений юрист, встановлено в РРФСР (20 червня 1966), УРСР (18 січня 1966), БССР (31 січня 1966), Узбецької РСР (28 січня 1966), Казахської РСР (15 грудня 1966), Грузинської РСР (28 червня 1963), Азербайджанської РСР (28 січня 1966), Литовської РСР (26 травня 1965), Молдавської РСР (19 липня 1966), Латвійської РСР (26 лютого 1966), Киргизької РСР (24 березня 1966), Таджицької РСР (29 січня 1966), Вірменської РСР (15 травня 1965), Туркменської РСР (16 березеня 1966), Естонської РСР (28 квітня 1966).

Майстер баштанництва, встановлено в Туркменської РСР (3 квітня 1967). Майстер-виноградар, встановлено в Азербайджанській РСР (14 травня 1964). Майстер тваринництва, встановлено в Таджицькій РСР (24 червня 1961). Майстер-кукурудзівник, встановлено в Азербайджанській РСР (14 травня 1964).

Майстер машинного збирання бавовни, встановлено в Азербайджанській РСР (26 листопада 1960).

Майстер нафти, встановлено в Азербайджанській РСР (19 серпня 1940).

Майстер-овочівник, встановлено в Азербайджанській РСР (14 травня 1964).

Майстер овочівництва, встановлено в Туркменської РСР (3 квітня 1967).

Майстер поливу, встановлено в Азербайджанській РСР (3 лютого 1960).

Майстер прикладного мистецтва, встановлено в Азербайджанській РСР (7 травня 1960).

Майстер-садовод, встановлено в Таджицькій РСР (17 лютого 1959).

Майстер тютюну, встановлено в Азербайджанській РСР (3 лютого 1960).

Майстер бавовни, встановлено в Азербайджанській РСР (23 травня 1940), Таджицької РСР (25 січня 1947), Туркменської РСР (21 лютого 1964).

Майстер чаю, встановлено в Азербайджанській РСР (3 лютого 1960).

Народний акин, встановлено у Казахстанській РСР (29 червня 1948).

Народний артист, встановлено в РРФСР (10 серпня 1931), УРСР (13 січня 1934), БССР (4 липня 1940), Узбецької РСР (16 лютого 1940), Казахської РСР (2 червня 1940), Грузинської РСР (27 травня 1936), Азербайджанської РСР (28 липня 1928), Литовської РСР (26 квітня 1941), Молдавської РСР (14 березня 1941), Латвійської РСР (20 лютого 1941), Киргизької РСР (10 січня 1939), Таджицької РСР (28 березня 1939), Вірменської РСР (23 жовтня 1931), Туркменської РСР (28 лютого 1940), Естонської РСР (31 березня 1941).

Народний співак (Гафіз), встановлено в Таджицькій РСР (5 лютого 1947).

Народний письменник, встановлено в БССР (27 березня 1956), Узбецької РСР (3 травня 1963), Азербайджанської РСР (26 березня 1960), Литовської РСР (6 квітня 1957), Латвійської РСР (4 липня 1945), Киргизької РСР (20 червня 1968 ), Туркменської РСР (18 квітня 1966), Естонської РСР (31 березня 1941).

Народний поет, встановлено в БССР (27 березня 1956), Узбецької РСР (3 травня 1963), Грузинської РСР (10 жовтня 1959), Азербайджанської РСР (23 січня 1956), Литовської РСР (18 березня 1954), Латвійської РСР (4 липня 1945 ), Киргизької РСР (19 жовтня 1945), Таджицької РСР (25 листопада 1961).

Народний художник, встановлено в РРФСР (16 липня 1943), УРСР (13 січня 1934), БССР (7 січня 1944), Узбецької РСР (15 січня 1944), Казахської РСР (23 липня 1943), Грузинської РСР (28 липня 1943), Азербайджанської РСР (2 серпня 1944), Литовської РСР (18 березня 1954), Молдавської РСР (25 червня 1955), Латвійської РСР (4 липня 1945), Киргизької РСР (12 квітня 1944), Таджицької РСР (7 березня 1958), Вірменської РСР (18 серпня 1943), Туркменської РСР (20 серпня 1943), Естонської РСР (24 червня 1961).

© Б. А. Жалейко.





Виберіть першу букву в назві статті:

а б в г д е ё ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ы э ю я

Повний політерний каталог статей


 

Алфавітний каталог статей

  а б в г д е ё ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ы э ю я
 


 
енциклопедія  біляші  морс  шашлик  качка